• A
  • A
  • A

Business Intelligence Awards

De IQ-test voor organisaties*

  • Home
  • Contact
  • In de media
  • Nieuwsbrief
  • Business Intelligence
  • Wat is BI?
  • BI Awards 2010
  • Nationaal BI Survey
  • > STEM OP SLIMSTE BEDRIJF <
  • BI Tools
  • BI Symposium 2010
  • BI thema's & adviezen
  • Publicaties
    • Jaarboek BI en performance management
    • De intelligente organisatie
    • Zeven grootste valkuilen in BI
    • De cockpit van de organisatie
    • Sturen naar een intelligente overheid


Doe de IQ test voor organisaties
Gratis inschrijven voor nieuwsbrief
Bestseller: De intelligente organisatie

Juryrapport editie 2005

Op donderdag 16 maart jl. kwam tijdens het Congres & Expo Business Intelligence in Spant! te Bussum de jury bijeen om de inzendingen van de genomineerden te beoordelen en daarin een rangorde aan te wijzen voor wat betreft de 1e, 2e en 3e prijs zowel voor de sector profit als non-profit.

De jury werd voorgezeten door mr. Leo Kerklaan en bestond verder uit de heren Ferdinand Sennema, Egbert Philips, Freek Kamst en Daan van Beek. Voor de profitsector waren genomineerd op basis van een voorselectie van zeven kandidaten: Festo, KPN Mobiel en T-Mobile. Voor de non-profit sector zijn uit een voorselectie van zes kandidaten genomineerd: ASVZ, CFI en het Kadaster. De voorselectie is overigens gedaan onder tweehonderd-negen-en-zeventig organisaties die meededen aan het ‘Nationaal Onderzoek Business Intelligence’. Daarvan dongen bijna vijftig organisaties mee naar de Award, vanwege hun relatief hoge ‘intelligentie’ score.

PROFITSECTOR

De 3e prijs is toegekend aan T-Mobile. De jury heeft overwogen dat T-Mobile opereert in een zeer beweeglijke concurrerende markt. Business Intelligence (BI) kan in deze situatie een grote rol spelen doordat het klantgericht opereren en hiermee de competitieve positie kan worden versterkt. T-Mobile heeft hierin aantoonbaar resultaat weten te bereiken. Niet alleen zijn nieuwe abonnees geworven, ook de klanttevredenheid is toegenomen. En het aantal klachten is aanzienlijk afgenomen. De jury heeft vastgesteld dat in lijn met het model van de intelligente organisatie de sensitiviteit van T-Mobile goed ontwikkeld is: de organisatie weet signalen van klant en markt goed op te vangen.

De introductie van Business Intelligence heeft de organisatie stimulerend ter hand genomen. Onder meer zijn duidelijke quick-wins gerealiseerd zoals een sterk verbeterde creditcheck. Naar het oordeel van de jury is T-Mobile hiermee op de goede weg. Verbeterpunten zijn er ook. Zo kan meer aandacht worden besteed aan de interne verwerking van de binnengekomen signalen (capaciteit) en ook zou Business Intelligence zich tot meer aspecten kunnen gaan uitstrekken dan thans gerealiseerd is. Met name zou T-Mobile hierbij kunnen denken aan het verkrijgen van een nog completer klantbeeld. Namens T-Mobile nam de heer Peter Meefout de 3e prijs in ontvangst.

De 2e prijs is toegekend aan Festo B.V. De voorzitter van de jury gaf aan deze beslissing niet gemakkelijk is geweest omdat de strijd om de 1e en 2e plaats een nek-aan-nek race is geweest. Bij de beoordeling heeft de jury onder meer overwogen dat Festo in een dynamische B2B markt opereert. Dit brengt met zich mee dat het BI systeem het kwaliteitsstreven en het leveren van maatwerk moet kunnen ondersteunen. In een relatief kleine vestiging (Festo is onderdeel van een Duits moederbedrijf en telt 150 medewerkers) is het invoeren van een BI systeem vaak lastig omdat daar juist de neiging bestaat zaken buiten het systeem om te regelen. Festo is er goed in geslaagd het BI systeem te implementeren. De jury heeft overwogen dat dit (nog) niet geleid heeft tot een beter economisch resultaat dan de concurrentie. Wel heeft de jury kunnen vaststellen dat het voortbrengingsproces en het innovatieproces door BI aan kwaliteit hebben gewonnen.

Festo heeft een integrale aanpak weten te realiseren, onder meer door de hrm-functie en innovatie ook in het systeem onder te brengen. Het sociaaldynamisch element heeft van meet af aan aandacht gehad waardoor medewerkers een cruciale rol spelen. Dit nu is juist een element dat nogal eens te weinig aandacht krijgt. Festo werd beoordeeld als een kleine maar intelligent opererende organisatie. Mevrouw Odilia Rodriques nam de 2e prijs in ontvangst.

De Winnaar. De 1e prijs ging naar KPN Mobiel. Deze organisatie is al jarenlang in veranderingsprocessen gewikkeld en heeft na het overwinnen van de nodige moeilijkheden kans gezien om een sterke oriëntatie op de klant te realiseren. Beweeglijkheid (de metafoor van de groep spreeuwen dringt zich op) en klantoriëntatie zijn voor de jury doorslaggevend geweest om aan KPN Mobiel de 1e prijs toe te kennen. Net als T-Mobile opereert KPN hierbij in een zeer turbulente competitieve omgeving. Business Intelligence zorgt hierbij voor een scherp zicht op het klantprofiel en de klantwaarde. Niet alleen op hoog niveau in de organisatie.

Het sprak de jury aan dat KPN Mobiel er met Business Intelligence ook voor heeft gezorgd dat de informatie daar is waar de operationele acties worden genomen. Op die wijze ondersteunt BI het nemen van besluiten door de lagere organisatieniveaus dat een positieve invloed heeft op het commitment van de medewerkers. Ondersteunend hierbij is het zogenaamde “achtjes draaien” waarmee informatie van buiten naar binnen tot besluitvorming leidt zowel op de hogere als de lagere niveaus, maar waarbij de uitgezette acties ook kunnen worden geëvalueerd op hun effectiviteit.

Door een verstandig toegepaste centralisatie heeft KPN Mobiel bovendien bereikt dat de integriteit van de systeemdata zeker is gesteld. Als punten voor verbetering hield de jury KPN Mobiel voor om de minder commerciële aspecten in het BI systeem een belangrijke rol te laten spelen. Ook gaf de jury aan dat de uitbouw van het systeem in het vervolg meer stapsgewijs kan plaatsvinden. Michiel Valk mocht de bronzen uil als een tastbaar en symbolisch resultaat van de door KPN Mobiel geleverde inspanningen van de jury in ontvangst nemen.

NON-PROFITSECTOR

De 3e prijs is toegekend aan het Kadaster. De jury heeft overwogen dat het Kadaster niet opereert in marktomgeving maar een taakorganisatie is. Naar het oordeel van de jury kunnen taakorganisaties ook als intelligente organisaties functioneren, maar invoeren van Business Intelligence wordt er niet altijd door bevorderd omdat de externe druk ontbreekt. Het feit dat een taakorganisatie BI toepast is dan ook opmerkelijk en wordt door de jury ook gewaardeerd.

Weliswaar is het Kadaster een stabiele organisatie maar de organisatie participeert ook in internationale ontwikkelingen, in het bijzonder haar Europese ambities spraken aan. Het eens zo rustige wereldje van het Kadaster is in beweging en dat heeft zijn repercussies voor de inrichting en realisatie van de primaire processen. Met BI heeft het Kadaster de weg in geslagen naar procesoptimalisatie en naar het intelligenter maken van processen. Patrick Wiegers nam de 3e prijs namens het Kadaster in ontvangst.

De 2e prijs is toegekend aan Carante Groep. Deze organisatie is een belangrijke speler in de zorg, vooral in de gehandicaptenzorg en de psychiatrische zorg. De paradigma’s in deze sector worden ter discussie gesteld. De sensitiviteit van BI bij de Carante Groep is zowel op strategisch als operationeel niveau sterk ontwikkeld. Dit hangt nauw samen met een nieuw concept waarbij de een patiënt anders wordt benaderd, namelijk als klant. De Carante Groep heeft waargemaakt dat BI hierbij een speciale rol kan spelen.

Doordat de Carante Groep kans heeft gezien met BI diep in de organisatie door te dringen, kan met BI het zorgproces adequaat worden ondersteund. De jury heeft dit gewaardeerd, maar maakt de kanttekening dat BI nog veel meer dan thans als ontwikkelinstrument kan worden ingezet. Een tweede kanttekening is dat het management meer dan nu het geval is nieuwe initiatieven op gebied van BI zou moeten dragen. De jury heeft verder overwogen dat de capaciteit en integratie steeds beter worden ingevuld. Door de instelling van een shared service center is men hiermee goed op weg. Namens de Carante Groep nam de heer Joris van Wijngaarden de 2e prijs in ontvangst.

De Winnaar. De 1e prijs ging naar CFI. Deze organisatie opereert in het onderwijsveld. In de afgelopen jaren heeft deze organisatie een nieuw leading concept weten te realiseren. De introductie hiervan is goed ondersteund met BI. Er vond een transformatie plaats van administratieve afhandelaar naar informatiemakelaar en adviseur o.a. opgebied van de verdeling en bewaking van onderwijsbudgetten. CFI is daarmee geworden tot een kennis- en informatiecentrum. Met dit concept worden meerdere partijen in de markt van CFI bediend. Niet alleen het uitvoerend onderwijs, maar ook de inspectie en de beleidsmakers van het ministerie.

De systemen van CFI zijn zo goed op orde dat aan deze partijen benchmarkinformatie kan worden gegeven. Het heeft de jury aangesproken dat BI hierbij niet alleen is ingezet als beheertool maar vooral als ontwikkeltool. De jury heeft vastgesteld dat hiermee het leading concept een stevige fundering heeft gekregen. De organisatie moet echter nog een slag maken om maximaal hiervan te kunnen profiteren. Het nieuwe concept vraagt om een andere stijl van werken waarin de medewerkers moeten meegaan. Op dit gebied is nog het een en ander te doen, zoals overigens bij veel organisaties die BI implementeren. Niettemin vindt de jury dat de eerste prijs in de non-profitsector aan het CFI toekomt. Namens de organisatie werd deze in ontvangst genomen door de heer Chris Tils.

Nieuws

  • Business Intelligence Symposium: 4 en 5 oktober a.s.
  • Datawarehouse en BI tool niet noodzakelijk voor slagen BI
  • Holland Casino, Walraven en Lucardi juweliers genomineerd als Slimste organisatie 2010
  • Banken kunnen dienstverlening richting klanten verbeteren
  • 7 trends in Business Intelligence
  • Actueel

Poll

  • Home
  • Adviezen
  • Contact: 033 - 888 7010
  • © Passionned Group 2003-2010, alle informatie op deze pagina is auteursrechtelijk beschermd.